Jdi na obsah Jdi na menu
 


Twilight sága: Zatmění

24. 9. 2016

Kniha:

Twilight sága: Zatmění (The Twilight Saga: Eclipse)

Autor: Stephenie Meyer

Žánr: romantický, fantasy

Stručné uvedení do děje:

!!! VAROVÁNÍ - MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY !!!

Poté, co se (upíří) rodina Cullenů vrátila do Forks, panuje v městě a jeho okolí napětí mezi dvěma stranami nadpřirozena - upíry a vlkodlaky. Bella je sice šťastná, že má svého třpytivého miláčka Edwarda zase zpátky, ale na druhou stranu se trápí kvůli jejímu kamarádovi Jacobovi, který, jakožto vlkodlak, odmítá s Bellou rozumně mluvit, dokud se bude paktovat s upíry. Ale potyčky mezi vlkodlaky a upíry nejsou tím největším problémem - v nedalekém městě totiž běhá armáda novorozených upírů, kteří se vymykají kontrole a napadají lidi. A venku pořád ještě pobíhá nepolapitelná Victoria, s vražednou touhou rozsápat Belle při první příležitosti hrdlo.

(Za předpokladu, že jste neviděli filmy -) jestli vás zajímá, jak dopadnou střety vlci vs. upíři, jak se starší upíři vypořádají s novorozenýma upírama, nebo si prostě chcete otestovat výdrž svých nervů (můj případ), můžete si přečíst knihu (nebo, pokud vaše nervy nejsou tak odolné, zkuste radši film, to už záleží na vás.)

Krátká ukázka:

Ocitla jsem se přitisknutá zády na holou stěnu útesu. Edward stál přede mnou a zaujímal postoj, který jsem okamžitě poznala.

Úleva mi projela myslí ve stejnou dobu, kdy se mi žaludek propadl podrážkami bot.

Pochopila jsem to špatně.

Úleva - na mýtině se nic nepřihodilo.

Hrůza - krize byla tady.

Edward zaujal obrannou pozici - napůl přikrčený, paže lehce roztažené -, kterou jsem poznala s takovou určitostí, až se mi udělalo špatně. Skála za mými zády mohla být ta stará cihlová zeď v jedné italské uličce, kde se Edward postavil mezi mě a vojáky Voltuirových v černých kápích.

Blížila se k nám nějaká hrozba.

"Kdo?" zašeptala jsem.

Se zaťatými zuby nepromluvil, ale zavrčel, hlasitěji, než jsem čekala. Až moc hlasitě. Znamenalo to, že je příliš pozdě se schovávat. Byli jsme v pasti a bylo jedno, jestli jeho odpověď někdo uslyší.

Komentář: Aby bylo jasno - tyhle přeslazeně romantický věci vážně nejsou můj styl, a celou tuhle upíří ságu čtu jen ze dvou prostých důvodů - tím prvním je zvědavost, a tím druhým zkouška toho, co všechno moje nervy vydrží. Než jsem se dostala ke knížce, viděla jsem film, kterej jsem sice považovala za nejvíc snesitelnej z celé série, ale stejně to byla kravina nehorázných rozměrů. Musím však říct (ač je to neuvěřitelný), že knížka je mnohem horší. O nějakých zajímavých, nebo dokonce akčních částech pomalu nemůže být ani řeč, a tak se většinou dozvídáme, jak je pesan Džejkob urážlivej trouba, a jak přesně vypadá upírák Eda bez trička... znovu... a znovu... a znovu... Nevím, někomu se to možná líbí, ale pro mě bylo čtení přímo boj o zdravej rozum (a myslím to jako vtip jen napůl). Takže pokud vám záleží na vašem mentálním zdraví, doporučuju se od Tvajlajtu držet dál.

(PS. #TeamVictoria all the way!)

Hodnocení: 2/10

(Původní článek zveřejněn: duben 2016)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář